Čo na seba keď idem na poľovačku ?

Čo na seba keď idem na poľovačku ?

Aby ste sa vyhli chybám pripravili sme pre Vás mini článok vhodného poľovníckeho oblečenia a výbavy ktorá nesmie chýbať na Vašich cestách prírodou aby ste z nej vyťažili ten najpozitívnejší zážítok aký Vám len príroda dokáže dopriať.

Ako sa vystrojiť na poľovačku?

 

Poľovačka je pre poľovníka taký malý sviatok. Je to čas, kedy sa zvítajú starí známi ako i vhodná príležitosť spoznať nových ľudí pri spoločnom loveckom dobrodružstve. Treba si však dať pozor, aby ste neskončili ako ja, s boľavými nohami a dvojtýždňovým sopľom. Základom úspešnej poľovačky totiž nie je iba dobrý výber zbraní, ale tiež vhodný výber oblečenia prispôsobeného aktuálnemu počasiu. Ako na to? To si povieme v našom článku.   

 

Základom vhodného výberu oblečenia je cieľ poľovačky. Inak sa vystrojíte na spoločný lov a inak na posiedku. Na posiedke potrebujete byť nenápadný, spoločná poľovačka sa však bez ochranných reflexných prvkov nezaobíde (najlepšie na čiapke alebo inej pokrývke hlavy). Nemenej dôležité je však neignorovať aktuálne počasie, pretože od toho závisí, či sa vám poľovačka pretaví do príjemného zážitku, alebo budete trpieť tak ako som trpel aj ja, keďže som niektoré časti oblečenia úplne podcenil.  

 

Spodná vrstva oblečenia

 

Začať treba vhodným výberom termoprádla. Ide o prvú vec, ktorú som na mojej poľovačke ignoroval. Obyčajné tielko rozhodne nestačí. Termoprádlo je vyrobené zo špeciálneho materiálu s použitím technológie ThermoDry, ktorý vás vďaka svojej schopnosti veľkej absorpcie potu udrží v suchu a v teple. A to i v tých najhorších poveternostných podmienkach. V lete sa zase nebudete prehrievať s použitím termoprádla vyrobeného technológiou Cooldry, ktorá má mierne chladivý efekt. Ten oceníte najmä pri pohybe v lese – výborne obopína telo a neobťažuje pri pohybe. Osobne sa mi osvedčili najmä výrobok od Fjallraven - Pine Half-zip  

 

Nohavice, košeľa, bunda

 

Najvhodnejšie oblečenie na poľovačku je také, ktoré je pohodlné no zároveň nebude pri pohybe šušťať. Zároveň treba myslieť i na farbu. Hnedá a zelená vás prirodzene najlepšie maskuje v lesnom poraste. Čo sa týka nohavíc, mali by byť odolné proti vetru a vode. Vynikajúce sú napríklad model Barents Pro, ktoré využívajú technológiu G1000 látky ktorá je extrémne odolná a rýchloschnúca. Avšak čo si obliecť na termoprádlo? Druhá vrstva oblečenia je nemenej dôležitá ako tá prvá. Veď predsa nikto nechce, aby mu bolo príliš teplo, alebo zase zima. Osobne mám najradšej poľovnícke košele z kvalitného merino vlákna, ktoré sú priedušné, rýchloschnúce a klasického strihu s náprsným vreckom. Výhodou týchto košieľ je aj to, že ich môžete používať i na bežné nosenie. Tieto nároky spĺňa napríklad značka Fjallraven, Chevalier a v neposlednom rade aj Blaser. 

 

No a prirodzene základom všetkého je kvalitná poľovnícka bunda. Neurobte tú istú chybu ako ja a zvoľte si niečo vhodné, tu sa neoplatí šetriť. Mala by byť nepremokavá, priedušná, pevná a vo farbe prostredia do ktorého idete poľovať. Materiál musí byť odolný proti poveternostným podmienkam, vode odolný, pevný a nešušťavý. Nechceme predsa odplašiť budúci úlovok. A dostatočný počet vreciek pre rôzne poľovnícke potreby je tiež dôležitý. Tieto podmienky jednoznačne spĺňa nová kolekcia od Fjallravenu ktorá ma priam očarila. Navyše ich vnútro je vyrobené z rôznych materiálov od príjemného fleecového materiálu až po páperové zateplenia - ktoré zaručujú pohodlie a komfort.       

 

 

Obuv

 

V neposlednom rade je tu otázka vhodnej poľovníckej obuvi, pričom aj v tomto prípade záleží na počasí. V suchom teréne sú najlepšie outdoorové poľovnícke topánky, do veľkého blata je zase dobré obuť si gumáky. Ale tu pozor. Aby ste neskončili ako môj známy na jednej z našich prvých spoločných poľovačiek. Obul si gumáky, ktoré našiel kdesi na povale u babičky a bolo po poľovačke. Gumáky mu totiž v blate skĺzavali z nôh. Preto osobne používam iba tie, ktoré majú sťahovanie na strane a protišmykovú podrážku. Obľúbil som si najmä značku Tigar.

 

Pokiaľ ide o suchý terén, osvedčili sa mi ručne robené kožené topánky s dvojitým prešívaním značky Hanwag. Ide síce o drahšiu záležitosť, no pokiaľ ich budete pravidelne čistiť a impregnovať, tak sa vám táto investícia mnohonásobne vráti. Pri ich výbere však treba pamätať na vhodnú veľkosť, aby sa vám do nich v zimnom období zmestili aj hrubšie ponožky.

 

Doplnky

 

Na záver pár slovami niečo o doplnkoch poľovníckej výbavy. Tu treba myslieť predovšetkým na kožené rukavice, ktoré sú vítaným pomocníkom v tŕnistom poraste a náročnom teréne. V zimnom období zase používamhrejúce fleece rukavice značky BlaserNezabudnite tiež na pokrývku hlavy, najlepšie s nejakým reflexným prvkom. No a nakoniec samozrejme treba mať nepremokavý poľovnícky ruksak, najlepšie na ktorý si môžem aj sadnúť a tu je to bez rozmýšľania jednotka - Stubben. V zimnom období je potom nutnosťou aj termoska s čajom. Na posiedke zase k základnej výbave patrí i ďalekohľad. Samozrejme, šikovným pomocníkom je aj vábnička a pre bezpečnosť je niekedy dobré si zabaliť obranný sprej. Hlavne keď sa chystáte na miesta, kde sa vyskytujú medvede.

 

Pokiaľ vám nič z toho nechýba, vášmu dobrodružstvu a skvelej poľovačke už nič nestojí v ceste.