Fjällräven

Fjällräven

Ake Nordin, svetová legenda outdoorových aktivít a jeden z najvýznamnejších švédskych inovátorov a podnikateľov, ešte ako chlapec vymyslel svoj vlastný batoh s vonkajším rámom a vo svojich 24 rokoch sa rozhodol založiť firmu Fjällräven. Toto rozhodnutie sa stalo jeho životnou náplňou. Predstavoval svetu prelomové outdoorové vybavenie a utváral škandinávsky štýl pobytu v prírode. Fjällräven bol od základov vybudovaný v Ornskoldsvik a stal sa ikonou na celom svete.

V necelých 14-tich rokoch vytvoril outdorové vybavenie, ktoré predal pracujúcim ľuďom, s ktorými sa stretol pri svojich výletoch do hôr. Svoju firmu Fjällräven založil v roku 1960 po dokončení výsadkárského výcviku v Karlsborg v roku 1956/57. Akeho silný podnikateský duch spolu s pevným a cieľavedomým prístupom, neotrasiteľným presvedčením a s výnimočne ľahkými produktmi spôsobili, že sa firma vybudovaná od základov v mestečku Örnsköldsvik veľmi rýchlo rozrástla.

Vďaka Akeho priekopníckym novinkám ako bol hliníkový rám na batohy alebo prvý dvojplášťový stan, si Fjällräven čoskoro vybudoval silnú pozíciu na outdoorovom trhu. Fjällräven a jeho výrobky sú pre mnoho ľudí symbolom a značkou outdoorového vybavenia a každodenného života.
História G-1000

V roku 1960 nebolo outdoorové oblečenie tak funkčné ako dnes. To sa stalo veľmi zrejmé v priebehu škandinávskej expedície do Grónska v roku 1966 (počas ktorej Fjällräven testoval svoje nové revolučné tepelné stany). Po diskusiách s členmi expedície si Ake Nordin, zakladateľ Fjällräven, začal hrať s myšlienkou na výrobu bundy a nohavíc pre pobyt v prírode.

Ake ušil bundu z materiálu, ktorý sa pôvodne ukázal ako príliš ťažký pre výrobu jeho stanu - a tak sa zrodil prvý odev Fjällräven. Skúsil túto bundu na trek do hôr a mal pocit, že má presne tie vlastnosti, ktoré mu u outdoorového oblečenia chýbali. Jediná vec, ktorá potrebovala zlepšenie, bola schopnosť odpudzovať vlhkosť. Ake si spomenul na dobu, ktorú ako dieťa strávil s kamarátmi na skokanskom mostíku v jeho rodnom meste Örnsköldsvik. Vtedy si okrem lyží začali voskovať aj zadná časť nohavíc, aby zabránili presakovaniu vlhkosti.

Ake experimentoval so zmesou včelieho vosku a parafínu, ktorý zapúšťal do látky pomocou fénu jeho manželky. A ono to fungovalo - vosk urobil bundu odolnou voči vode, vetru a dodal jej ešte väčšiu celkovú odolnosť.

G ako Grónsko

Táto nová látka, ktorá sa stala jednou z najodolnejších v oblasti outdooru, bola pomenovaná G-1000. G - samozrejme ako Grónsko. Vosk dostal názov Greenland Wax (grónsky vosk). Bunda bola predstavená v roku 1968 ako Greenland Jacket (grónska bunda) a stala sa obľúbenou súčasti mnohých outdoorových šatníkov.

Od svojho založenia preukázala G-1000 svoju všestrannosť a silu pri nespočetných dobrodružstiev a výprav po celom svete. A Fjällräven naďalej rozvíja túto tkaninu. V súčasnej dobe existuje niekoľko variácií G-1000 - Original, Silent, Lite a Eco.