Na termovíziu eagle nedám dopustiť

Na termovíziu eagle nedám dopustiť

Na termovíziu EAGLE nedám dopustiť...

Bol som s kamarátmi na poľovačke a samozrejme jeden pred druhým vyťahovali pri love svoju loveckú výstroj. Novinka za novinkou,... ale veď je to normálne, my chlapi sa radi pochválime nielen peknou ženou po boku, ale aj dobrou mašinkou. Čo práve teraz, priznám, nebol môj prípad. Manželka zo zásady so mnou na lov nechodí, takže peknú ženu po boku som nemal a nemal som ani novú mašinku.

Aj keď som technický typ a zaujímajú ma aj optické prístroje, dlhú dobu som pri poľovačke nepoužíval žiadne výdobytky dnešnej doby, ktoré sa mimochodom vyvíjajú neskutočnou rýchlosťou. Donedávna som bol zástancom myšlienky „rovnosti“ dať šancu zveri, no môj názor sa postupne pod vplyvom rôznych logických argumetov menil a kúpil som si nočné videnie a neskôr som začal uvažovať, že si kúpim aj „nejakú“ termovíziu. Lenže akú? No a túto otázku som plánoval rozlúsknuť práve na poľovačke. Veď kto vám lepšie poradí než kamaráti? 

Prehľad v danej oblasti som si už urobil dopredu, preštudoval som si na internete aké značky s akými parametrami sú teraz v kurze. Zatelefonoval som aj niekoľkým predajcom, ale len tak, nezáväzne, že čo majú na sklade, koľko to stojí, čo by mi odporúčali, či si to môžem prísť pozrieť a podobne. Musím povedať, že väčšina z nich bola ochotná nielen k rozhovoru, ale aj k ukážke v teréne. Na základe tohto malého prieskumu som si urobil užší výber a veril, že konečné rozhodnutie, čo si kúpim, príde na dnešnej poľovačke. V kútiku duše som čakal, či mojich favoritov budú mať kamaráti vo svojej loveckej výbave, aby som si ich mohol obzrieť. A mali, lenže svojimi otázkami ku kvalite a spokojnosti som medzi nimi rozprúdil neskutočnú debatu, ba schyľovalo sa až k hádke. 

Keď sa nám podarilo streliť pár diviakov a každý vedel, že sa domov nevráti naprázdno, opäť sa rozprúdila vášnivá debata a porovnávanie termovízií. Termovízie putovali z rúčky do rúčky, či skôr od oka k oku a v tejto chvíli niektorí kolegovia zistili, že termovízia čo si kúpili pred 2 rokmi je stále dobrá, ale už nie najlepšia. S každou termovíziou sme do 80 m videli, že z lesa vychádza niečo živé a celkom dobre sa dalo predvídať o akú zver ide, ale pri pozorovaní nad 120 m sa už s každou termovíziou nedalo identifikovať na akú zver sa pozeráte. Mali sme prepnuté termovízie na pozorovací režim čierna = teplá a s niektorou termovíziou ste videli už len čiernu machuľu, ale čo to je vôbec nebolo možné určiť. A v závislosti od vzdialenosti pozorovaného objektu sa rozdiely v rozlíšení objektu medzi termovíziami stupňovali. 

A aj keď som dovtedy nebol rozhodnutý akú termovíziu si kúpim, v tejto chvíli som si už začínal byť skoro istý, že to bude EAGLE. Kamarátovou termovíziou EAGLE TSV14-02 s 54 mm objektívom sme totiž naozaj  presne vedeli aj pri 170 m, na čo sa pozeráme. 

Značka bola jasná a tak hneď v pondelok ráno som dohodol návštevu v spoločnosti NEW EFFECT, v Brne. Keďže som od Bratislavy, nemal som to ďaleko. Milo ma privítali a pri kávičke mi porozprávali a ukázali ako a z čoho sa termovízie vyrábajú. Už som spomínal, že som technický typ a tu som si naozaj prišiel na svoje. Šesť vrstvové plošné spoje, ktoré používajú pri výrobe ma očarili a tak trochu aj vrátili v čase a pospomínal som si s akými som pracoval kedysi ja, kedy vrcholom techniky boli dvojplošné spoje. Jeden z majiteľov firmy mi ukázal aj čerstvé výsledky oficiálnych testov a k nim vydané inšpekčné certifikáty kvality zo skúšobného ústavu v Prahe.    Ale hlavne, ukázali mi svoje výrobky a tu som sa opäť dostal do „stavu rozhodovania“. Ukázali mi termovíziu EAGLE TSV14-02/54 s rozlíšením tepelného senzora 384 x 288 pixelov, ktorú som už poznal, termovíziu EAGLE TSV14-02/75 s vyšším rozlíšením tepelného senzora 640 x 480 pixelov a termovíznu predsádku EAGLE TSV50 s rozlíšením 384 x 288 px. Nevedel som, že majú v ponuke aj termovízne predsádky. Predsádka EAGLE TSV50 sa veľmi páčila. Šikovná to vecička. Relatívne malá, ľahko sa upne k dennej optiky a čo je hlavné - parádne pozerá. Obraz je jasný, čistý, prekreslený, nič nenastreľujete, len pripnete k optike a môžete loviť. Z predsádok to bol podľa mňa najlepší obraz aký som vyskúšal. 

No keď som pozrel do termovízie EAGLE TSV14-02 s vyšším rozlíšením (640 x 480 px) so 75 mm objektívom, voľba bola pre mňa jasná. Toto chcem a hotovo. Ale predsa len som si ju ešte chcel vyskúšať aj v noci. Tak mi dohodli stretnutie s ich predajcom ORYX v Nitre. Tak sme večer vyrazili do prírody – a o pár dní už bola termovízia EAGLE TSV14-02/75 s rozlíšením 640 x 480 px moja. Dozvedel som sa ešte veľa zaujímavých vecí, ktoré ma utvrdili v mojom rozhodnutí napr. rýchly záručný aj pozáručný servis, aktualizácie softvéru zadarmo počas celej životnosti prístroja, datasheet k senzoru Ulis. Koncom tohto roka chystajú uviesť na trh aj diaľkomer, určite si ho dám dodatočne k termovízií namontovať.

Túto termovíziu nazývajú svojou vlajkovou loďou. A teraz ako jej majiteľ musím súhlasiť, že tento titul jej dali právom. Maximálna spokojnosť. Optické zväčšenie 4,2x nemá myslím žiadna termovízia na trhu. Následne je možné ešte digitálne zväčšenie 4x. Obraz je jasný, nezrní, krásne vidíte na zvierati každý chlp, skrátka dokonale prekreslený obraz. Termovízia mi vydrží v činnosti 6 hodín, pre istotu som si ešte dokúpil 2 náhradné nabíjacie batérie. Pri kúpe som dostal ako darček aj autonabíjačku a tak bez problémov si dobíjam termovíziu aj po ceste na poľovačku. Stačila pol hodinka oboznámenia sa s ovládaním termovízie a teraz už všetko robím automaticky. Jednoduché ovládanie, len tri ovládacie prvky a ak by predsa len sa niečo nedarilo, podpora na telefóne je vždy k dispozícií. A tak fotím, nahrávam videá, zisťujem si úniky tepla na dome, skrátka mám „hračku“ nielen na poľovačku.  Na termovíziu EAGLE nedám dopustiť. Vrelo ju odporúčam všetkým, ktorí sa práve rozhodujete akú termovíziu si práve kúpite.